موتور ژنراتور برق چگونه کار می‌کند؟

موتور ژنراتور برق چگونه کار می‌کند؟

  • 1402/01/04
  • 199
موتور ژنراتور برق چگونه کار می‌کند؟

موتور ژنراتور برق چگونه کار می‌کند؟

 

می­‌توانیم برای بیان این مسئله به زبان ساده بگوییم به یک ژنراتور به عنوان یک موتور انرژی فکر کنید که انرژی جنبشی (حرکتی) را به انرژی الکتریکی تبدیل می­‌کند. ژنراتور از یک میدان مغناطیسی ثابت (استاتور) تشکیل شده است که در آن یک موتور احتراق داخلی به وسیله هدایت کردن شافت چرخان، آرماتور را به چرخش در می­‌آورد و باعث تولید انرژی الکتریکی می­‌شود. دقیقا این موتور را می­توان تشبیه کرد به توربین­‌های بادی که در مکانیزم آن­ها وزش باد باعث به حرکت درآمدن و چرخش توربین­­‌ها می­شود و انرژی الکتریکی تولید می­‌کند. لازم به ذکر است که هر نوع انرژی حرکتی می­‌تواند به برق تبدیل شود و این انرژی حرکتی توسط انواع انرژی­‌های تجدید پذیر و تجدید ناپذیر به وجود می‌آید.

به بیانی دیگر ژنراتورهای برقی انرژی جنبشی خود را از یک سوخت مانند گاز، گازوئیل یا بنزین به عنوان ورودی دریافت می­‌کنند و در طرف دیگر انرژی الکتریکی به عنوان خروجی تولید می­‌کنند.

درک این نکته مهم است که ژنراتور برق در واقع انرژی الکتریکی را ایجاد نمی­‌کند. در عوض، از انرژی مکانیکی وارد شده به آن برای به حرکت در آوردن بارهای الکتریکی موجود در سیم پیچ های خود از طریق یک مدار الکتریکی خارجی استفاده می­کند. این جریان از بارهای الکتریکی، جریان الکتریکی خروجی را تولید می­‌کند. این مکانیسم را می­‌توان با در نظر گرفتن ژنراتور شبیه به پمپ آب فهمید که باعث جریان آب می­‌شود، اما در واقع درون آن آب ایجاد نمی­‌شود.

تمامی حقوق برای این وب سایت محفوظ می باشد