شرکت نگار صنعت الوند

تاریخ ایجاد: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵
تاریخ ویرایش: ۲۳ فروردین ۱۳۹۶

دیزل ژنراتور دوگانه سوز

دیزل ژنراتور با سوخت ترکیبی

درخصوص دیزل ژنراتورهای دوگانه سوز باید بدانیم که باتوجه به شرایط دیزل و موتورهای گازسوز، سازندگان GENSETها، موتور ژنراتوری را طراحی و روانه بازار نمودند که سوخت موردنیاز موتور، از ترکیب گاز و گازوئیل به یک سوخت ترکیبی تبدیل شده و به سر پیستونها در محفظۀ احتراق رسانده میشود تا شرایط بهره برداری از دیزل ژنراتور نسبت به حالت دیزل کامل ( سوخت گازوئیل )، بهینه تر و مقرون بصرفه تر گردد.

لیکن از لجاظ برتری نسبی به دیزل شاید آنگونه که می بایست موفقیت لازم کسب نشده است به ویژه با افزایش حجم محفظۀ احتراق و بزرگتر شدن این مدل GENSET نسبت به دیزل ژنراتور گازوئیل سوز، عدم تحقق رسیدن به نتیجه دلخواه اولیه کاملاً هویدا شد.

به همین دلیل صرفاً یکی یا دو برند نام دار از کشور آلمان و مشابه این برندهای معتبر در سایر کشورها این مدل موتورها را که با نام هایبرید شناخته میشوند به بازار عرضه نموده اند و فعلاً تولید این محصول در دستور کار سایر شرکتهای سازنده پایه ای و دنباله رو درخصوص دیزل ژنراتور قرار نگرفته است.

لازم بذکر میباشد درصورت قطع شدن گاز مورد نیاز این GENSETها، این موتورهای دوگانه سوز میتوانند از گازوئیل بصورت سوخت کامل بهره برداری نمایند و نیاز مجموعۀ خویش را برآورده نمایند لیکن عکس این عمل امکان پذیر نمیباشد.

مفهوم این سخن این است که چنانچه مخزن ذخیره گازوئیل به هر دلیل تمام شود و گازوئیل را نتوان به دیزل دوگانه سوز رساند، امکان بهره برداری از گاز تنها را دارا نمیباشد.

نمونه یک دیزل ژنراتور کاترپیلار در زیر به نمایش گذاردده شده است.

(( به نوع سرسیلندرها دقت فرمایید. ))

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *