شرکت نگار صنعت الوند

تاریخ ایجاد: ۷ بهمن ۱۳۹۵
تاریخ ویرایش: ۱۶ فروردین ۱۳۹۶

ديزل ژنراتور

ديزل ژنراتور

  

دیزل ژنراتور ها در دنیای امروزی همگام با  پيشرفت تكنولوژي دربسياري از صنايع، کارخانجات، نهادها، ارگانها، اماكن تجاري و اداری و حتی مسكوني نسبت به تامین برق دستگاهها و تجهيزات تکنیکال در زمان قطع شبكه برق سراسري و در برخی اوقات بمنظور کاهش هزینها در زمان اوج مصرف بار یا علی الخصوص هنگام نوسانات برقی، بعنوان یک منبع مهم جهت تامین نیروی برق اضطراری این اماکن محسوب شده و از بروز خسارت و سایر مشکلات فنی بدلیل ایجاد اشکال در شبکۀ سراسری  ممانعت بعمل می آورند.

لذا ارزش ديزل ژنراتور ها با این اوصاف بیان شده و نظر به وابستگي زياد كليه خدمات، توليدات و ساير صنایع و بنگاههاي تجاري و اقتصادي به نيروي برق تحت هر شرایطی، ديزل ژنراتورها از جايگاه و ارزش ويژه اي برخوردار شده اند چراکه به هر دلیل با قطع برق شبکه سراسری، صرفاً یک منبع نیروی کارا و مستمر همچون دیزل ژنراتور این امکان را بوجود می آورد که خط تولید و یا ادامه خدمات رسانی همچنان برقرار بوده و بی نیاز از برق شهر آن سازمان یا بنگاه اقتصادی و … بکار خود ادامه داده و کمکان رضایتمندی مشتریان خویش را محفوظ نگاهدارد.

دیزل ژنراتور بدین سبب در جايگاه اختصاصي قرار گرفته اند:

همانگونه كه ميدانيم،هر دليل كه شبكه برق سراسري با مشكل مواجه شود هرآينه امكان ازكارافتادن خط توليد، سرد شدن كوره ها و مهمتر از اين موارد از دست رفتن اطلاعات مهم سيستمها و همچنين بخطر افتادن جان بيماران و افراد خاص ميباشد لذا موتورهاي ديزلي از اهميت ويژه اي برخوردار ميباشند.

شرکتهای:

کامینز Cummins

مان MAN

دویتس Deutz   

کاترپیلار CAT

ولو Volvo

پرکینز Perkins

ام تی یو MTU

ام وی ام MWM

لیستر Lister

روستن: Ruston

از صاحبنام ترین شرکتها در ساخت موتورهای دیزل در توانهای مختلف و کاربردهای مجزا میباشند.

با اين اوصاف و همچنین افزايش بهاء برق مصرفي در برخي از ساعات روز در هنگام پيك بار، مي بايست با لحاظ نمودن هزينه هاي اقتصادي درخصوص افزایش بهاء شرايط بهره برداري از ديزل ژنراتور در تامين برق مورد نياز آن مجموعه با درنظر گرفتن نوع خدمات و یا تولید مربوطه، محاسبه و ارزیابی اقتصادی شود.

آنچه در اين ميان از اهميت ويژه اي برخوردار ميباشد محاسبه توان مورد نياز شركتها و موسسات در حالت نیاز به برق اضطراري ميباشد تا معادل آن با لحاظ نمودن شرايط توسعه نسبت به انتخاب توان ديزل ژنراتور اقدام نمود و براساس حساسيت موضوع و توان مالي نيز از برندهاي معتبر و خاص بهره برداري كرد تا در حين بهره برداري با نقص فني مواجه نگردد.

ضمناً همانگونه كه ميدانيم درخصوص كليه تجهيزات صنعتي مي بايست مواردي همچون بازديد، كنترل و نگهداري تعميرات را برطبق مستندات فني شركتهاي سازنده تجهيزات در دستوركار قرار داد و ديزل ژنراتورها نيز از اين امر مستثني نميباشند.

به همين دليل در بسياري از صنايع بجاي بهره برداري از يك ديزل ژنراتور پرقدرت يا فوق سنگين بر اساس نياز از دو يا چند ديزل ژنراتور در تابلو برق استفاده ميشود تا اولاً درصورت نياز به تعميرات، شرايط برق اضطراري با مخاطره مواجه نشود و ثانياً هزينه نگهداري و تعميرات كاهش يافته و با فورس شدن لزوم انجام تعميرات و تامين قطعات شرايط تكنيكال با مشكل مواجه نگردد و هزينه هاي تابعه آن بر دوش سازمان مربوطه قرار نگيرد.

درچنين زماني كه از چندين ديزل ژنراتور بهره برداري ميشود، سيستمهاي كنترلي الكترونيك از اهميت ويژه اي برخوردار ميشوند تا بتوانند ديزل ژنراتورها را براساس توانشان پس از سنكرون نمودن، نسبت به تقسيم بار براساس توان هريك از ديزلها و ميزان مصرف خروجي تنظيمات لازم را انجام دهند.

دراين خصوص از يونيتهاي كنترل DSE, ComAp, Kuhse و … و همچنين PLCها با برندهاي Siemens, Omron, ABB و … استفاده ميگردد تا شرايط فني و كنترل چگونگي عملكرد ديزل ژنراتورها به بهترين شكل ممكن برقرار گردد.

متخصصين برق صنعتي و سيستمهاي كنترل علاوه بر دقت نظر بر روي تابلو برق بر روي برخي تجهيزات منصوب بر روي ديزل ژنراتورها همانند AVR و گاورنر و برد مربوطه و همچنين اكچويتر آن دقت نظر لازم را مدنظر قرار خواهند داد تا شرايط بهره برداري با بهترين كيفيت ممكن بانجام رسد.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *