شرکت نگار صنعت الوند

تاریخ ایجاد: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵
تاریخ ویرایش: ۲۳ فروردین ۱۳۹۶

تعریف ژنراتور

ژنراتور

ژنراتور یک ماشین الکتریکی است که باتوجه به دوران روتور در داخل مجموعه قطبها و سیم پیچی استاتور و باتوجه به قطع خطوط قوای مغناطیسی، باعث ایجاد ولتاژ و جریان الکتریکی در استاتور میگردد.

شایان ذکر است هرچه میزان جریان کشیده شده از تخته کلمۀ ژنراتور بیشتر گردد این خطوط قوا مغناطیستر شده و برای غلبه برآن و بمنظور  قطع خطوط قواي مغناطيسي، به میزان انرژی مکانیکی بیشتری نیاز میباشد.

در این حالت با سفت شدن رتور و کوپل آن با میل لنگ دیزل دور دیزل کاهش یافته و در نتیجه فیدبک افت دور از طریق تاکوژنراتور دیزل یا Pick Up به برد گاورنر دیزل ارسال شده و از طریق فرمان برد اکچویتر دیزل بر روی پمپ فارسونگا عمل نموده و دریچۀ سوخت بازتر میشود تا سوخت بیشتری وارد محفظه احتراق شده و افت دور جبران شده و فرضاً به دور نامی ۱۵۰۰ دور در دقیقه برگردیم در این حالت میل لنگ با فشاری که از سوی پیستون و شاتونها به آن وارد میشود با قدرت بیشتری به چرخش درآمده و بدلیل کوپل با رتور ، رتور را در میدان قوی تر با همان دور ۱۵۰۰ یا فرکانس ۵۰ سیکل به حرکت درمی اورد.

دراینصورت ولتاژ فرضاً ۳۸۰ ولت بین فازهای استاتور در جریان افزایش یافته از سوی بارگذاری مصرف کننده تامین میگردد.

شایان ذکر است کنترل ولتاژ و آمپر خروجی ژنراتور توسط کنترلری بنام AVR صورت می پذیرد و نمونه گیری های لازم توسط ترانسهای جریان و ولتاژ از سیم پیچ استاتور صورت پذیرفته و سپس از طریق سیم پیچ تحریک بر روی رتور میزان جریان و ولتاژ برای ثابت نگهداشتن ولتاژ در آمپرهای مختلف ژنراتور به سیم پیچ رتور ارسال میگردد.

درخاتمه باید بدانیم که مغناطیس اولیه پس از استارت دیزل باعث ایجاد ولتاژ کمی شده که توسط سیم پیچ تحریک رتور و دیودهای گردان ولتاژ AC به DC تبدیل و به سمت رتور اصلی ژنراتور ارسال میگردد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *